Badanie USG – co warto o nim wiedzieć?

USG, czyli inaczej ultrasonografia to określenie na użycie ultradźwięków w badaniu i obrazowaniu tkanek. Skrótem USG określamy również samo badanie z użyciem aparatów ultrasonograficznych. Co warto wiedzieć na ich temat?

 

Aktualnie badania USG prowadzone są bardzo często i znajdują szerokie zastosowanie w sprawdzaniu stanu różnego rodzaju organów wewnętrznych. Ultrasonografia jest metodą całkowicie nieinwazyjną, bezbolesną, także bezpieczną i dokładną, ponieważ pozwala na dostrzeżenie zmian z dużą dokładnością, nawet do 0,1 milimetra.

 

Jakie badania USG się wykonuje?

Dzięki temu, że aparaty USG dają szerokie możliwości, są one również stosowane w różnego rodzaju badaniach. Najczęściej są to:

  • jama brzuszna
  • piersi
  • szyja – tarczyca, węzły chłonne, ślinianki
  • układ ruchu – mięsnie i ścięgna
  • moszna i jądra
  • naczynia tętnicze i naczynia żylne – z użyciem USG Doppler
  • ginekologia i prowadzenie ciąży

 

Obraz uzyskany dzięki badaniu USG jest prezentowany w czasie rzeczywistym, a zaawansowane aparaty pozwalają lekarzowi na sprawdzenie dokładnych wymiarów narządów, wykonanie zdjęć czy też ich natychmiastowy wydruk.

 

Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej

Zasadniczo w przypadku większości typów badań USG nie ma potrzeby wcześniejszego przygotowywania się do badania, co również jest ich dużym plusem. Przygotować należy się jedynie do badania jamy brzusznej. Na około 5 godzin przed badaniem powinno się spożyć ostatni lekkostrawny posiłek, także wymagany jest pełny pęcherz, dlatego najlepiej wypić 2 szklanki niegazowanej wody na około 2 godziny przed badaniem.

 

Gdzie wykonać badanie USG?

Skierowanie na badanie USG otrzymać można od lekarza pierwszego kontaktu. Również wielu specjalistów w swoich gabinetach dysponuje sprzętem USG, dlatego też badanie może być wykonane od razu. Ponadto z badań można korzystać prywatnie – nie są one drogie i trzeba zapłacić za nie około 100 złotych. Adresy placówek, gdzie można wykonać badania USG, można znaleźć w internecie, a następnie od razu umówić się na dogodny dla ciebie termin.

 

 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy