Jaki papier ścierny wybrać?

 

Papier ścierny jest przydatny w wielu różnych pracach domowych – wie o tym każdy majsterkowicz. Doskonale nadaje się do szlifowania nawierzchni drewna, usuwania starych farb lub ich matowania przed kolejnym malowaniem, także może być używany na metal czy tworzywa sztuczne. Jeżeli chcesz zastosować papier ścierny, bardzo ważne jest przy tym dobranie go tak, aby odpowiadał danemu materiałowi, a także efektowi, jaki chce się osiągnąć.

 

Papier ścierny jest wykończony ziarnami ściernymi o różnej ziarnistości. Ziarna te mogą być wykonane z naturalnych surowców, na przykład korundu czy szmerglu, ale również syntetycznych, na przykład węgliku krzemu czy elektrokorundu. Papiery mogą być używane do wielu różnych czynności i materiałów – niektóre przeznaczone są także do stosowania razem z elektronarzędziami – szlifierkami. Każdy kto posiada narzędzia warsztatowe powinien dysponować również odpowiednim papierem ściernym.

 

W sprzedaży można znaleźć zwykle papier ścierny o ziarnistości od P 24 do P 2500. Oznakowanie to zgodne jest z normą Europejskiej Federacji Producentów Materiałów Ściernych (FEPA), która zawiera dane o granulacji ziarna w poszczególnych rodzajach papierów.

 

Dobór ziarnistości papieru do różnych materiałów:

  • do drewna – ziarnistość od P 24 do P 400
  • do powierzchni lakierowanych – ziarnistość od P 40 do P 1200
  • do tworzyw sztucznych i lakieru o wysokim połysku – ziarnistość P 600-1200
  • do powierzchni mineralnych – ziarnistość P 20-24
  • do prac blacharsko-lakierniczych – ziarnistość P 80-500 i P 800-1500
  • do dużych obciążeń – ziarnistość P 24-120

 

Również trzeba pamiętać o tym, że papiery powinno się zmieniać – na początku stosować papiery o gradacji mniejszej, a potem stopniowo ją zwiększać, aby uzyskać bardziej gładką nawierzchnię drewna. Dodatkowo zastosowanie papierów ściernych o wyższej gradacji pozwoli na wykończenie powierzchni znacznie dokładniej, niemniej jednak nie należy używać jak najbardziej delikatnego papieru, ponieważ prace mogą być wtedy znacznie bardziej czasochłonne. Trzeba też pamiętać o tym, że nieprawidłowe stopniowanie granulacji może być przyczyną uszkodzeń materiału!

 

 

 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy