Przyczyny powstawania przepuklin – kto jest na nie najbardziej narażony?

 
Corocznie prowadzi się kilka milionów operacji przepuklin, dlatego też zaliczane są one do najczęstszych zabiegów na oddziałach chirurgicznych. Jakie sa jednak przyczyny powstawania przepuklin i czy można się przed nimi zabezpieczyć?
 
Do przepukliny dochodzi wtedy, gdy wewnętrzna warstwa mięśni brzucha ulega osłabieniu. Ze względu na zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej dochodzi do napierania w okolicę osłabionych mięśni i powstania małego uwypuklenia, które nazywane jest workiem przepuklinowym. Główne objawy przepukliny do widoczny guzek lub uwypuklenie, głównie w okolicy pachwiny, ponieważ przepukliny pachwinowe występują najczęściej. Pozostałe symptomy to nasilający się lub gwałtowny ból, który odczuwalny jest głównie przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów, nagłym i ostrym kaszlu, a także parciu na stolec lub mocz. Jeżeli pojawia się przepuklina operacja jest często jedynym rozwiązaniem.
 
Skąd biorą się przepukliny?
Chociaż medycyna stoi obecnie na wysokim poziomie, to nadal przyczyny powstawania przepuklin nie są poznane całkowicie. Czynniki, które sprzyjają ich tworzeniu, można podzielić zasadniczo na dwa rodzaje – wrodzone i nabyte. Do wrodzonych zaliczyć można zaburzenia dotyczące dysfunkcji struktury kolagenu III. Przyczyną mogą być też wady rozwojowe lub ubytki powstające w strukturach anatomicznych.
 
Z kolei czynniki nabyte to głównie otyłość albo niedożywienie, stosowanie sterydów, palenie papierosów, cukrzyca oraz choroby nowotworowe. Większe prawdopodobieństwo wystąpienia przepuklin mają też osoby, u których pojawiają się przewlekłe zaparcia, przerost gruczołu krokowego, choroby płuc z obturacją dróg oddechowych.
 
Zapobieganie przepuklinom
Chociaż w przypadku czynników genetycznych, wrodzonych nie ma się dużego wpływu na powstawanie przepuklin, to jednak można zmniejszyć to ryzyko. Przede wszystkim zaleca się unikanie podnoszenia ciężarów oraz forsownych i nagłych ćwiczeń. Nie powinno się też nadmiernie przeć na stolec oraz ma mocz. Również rekomenduje się prowadzenie zbilansowanej, lekkostrawnej diety, która będzie zapobiegała otyłości oraz zaparciom.
 
 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy